Główni przedstawiciele krytyki literackiej - Boy -Żeleński i Irzykowski
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozwój literatury w okresie międzywojennym spowodował prawdziwy rozkwit polskiej krytyki literackiej. Lata 1918-1939 obfitowały w wysyp na niespotykaną dotąd skalę monografii, podręczników akademickich, słowników, encyklopedii i innych publikacji poświęconych polskiej literaturze. Co ciekawe, wielu z ówczesnych badaczy wyspecjalizowało się w tematyce staropolskiej i romantycznej.

Na pierwszy plan w polskiej twórczej krytyce literackiej bez wątpienia wysunęły się dwie postaci. Pierwszą z nich był Tadeusz Boy-Żeleński. Nic dziwnego, że określano go często mianem „człowieka renesansu” lub „człowiekiem-instytucją”, ponieważ poza krytyką literacką uprawiał również poezję, zajmował się tłumaczeniem literatury francuskiej, był autorem wielu szkiców literackich, artykułów publicystycznych, recenzji teatralnych. Założył też Towarzystwo Świadomego Macierzyństwa, co wiązało się z jego wykształceniem (z zawodu był lekarzem). Zasłynął również jako wytrawny satyryk, a założony przez niego kabaret „Zielony Balonik” istnieje w Krakowie do dziś.

Jego analizy dzieł literackich były bardzo pogłębione, ponieważ był zdania, że uda mu się poprawnie zinterpretować dzieło jedynie wtedy, gdy dokładnie przeanalizuje życiorys jego autora i spojrzy na nie przez ten właśnie pryzmat. Badane utwory Boy-Żeleński przefiltrowywał poza tym przez psychologię (w tym również erotyczną), socjologię i teorię konfliktów społecznych. Zajmował się głównie polską i francuską literaturą klasyczną. Rzadko wypowiadał się na temat dzieł współczesnych mu autorów. Dzięki jego badaniom szersza publiczność poznała między innymi pomijane do tej pory szczegóły z życia Adama Mickiewicza. Nie miał on na celu oczernić w ten sposób nieskazitelnego do tej pory życiorysu narodowego wieszcza, ale ukazać go jako prawdziwego, żywego człowieka. Demaskowanie upiększeń, idealizacji, próby fałszowania rzeczywistości w literaturze Tadeusz Boy-Żeleński uważał za główny cel swojej pracy. Jednym z najlepszych dzieł krytyka i badacza są bez wątpienia Ludzie żywi. W pracy tej uchwycił doskonale atmosferę Młodej Polski i z wielką pieczołowitością zaprezentował sylwetki najważniejszych artystów tego okresu.

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                   
strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Jan Lechoń - życiorys
2  Obraz społeczeństwa polskiego w Granicy
3  EgzystencjalizmKomentarze
artykuł / utwór: Główni przedstawiciele krytyki literackiej - Boy -Żeleński i Irzykowski
  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi: