Dadaizm i surrealizm - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Artystyczną koncepcję sztuki surrealistycznej oddają słowa Agnieszki Krawczyń (autorki jednego z opracowań epoki):
Dla malarzy surrealistów bardzo ważnym tworzywem były sny. Odtwarzanie rzeczywistości dokładnie, realistycznie, ale umieszczając ją w fantastycznej scenerii. Świat pokazywany przez twórców tego kierunku był niepokojący, tajemniczy, zalany księżycowym blaskiem. Częstym motywem były ruiny, wyludnione miasta, puste przecznice. Fascynacja snami jest ściśle związana z teorią podświadomości Zygmunta Freuda.

Surrealizm stawał się coraz bardziej popularny na całym świecie w latach trzydziestych. Grupy surrealistów powstawały w nie tylko w Wielkiej Brytanii, USA, ale także w Japonii, Ameryce Południowej, na Karaibach i w Meksyku.

Salwador Dali dołączył do ugrupowania w 1929 roku i walnie przyczynił się do popularyzacji surrealizmu w latach 1930-1935. Dziś jest on uważany za największego twórcę tego nurtu, a jego dzieło Trwałość pamięci z charakterystycznymi „sflaczałymi” zegarami zwisającymi z drzewa to sztandarowe dzieło surrealizmu. Przyglądając się jego dziełom można odnieść nieodparte wrażenie, że założeniem surrealizmu nie było (tak jak w przypadku dadaizmu) szokować widza, ale go zadziwić.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Czesław Miłosz - życiorys
2  Kariera Zenona Ziembiewicza
3  Lata trzydzieste w PolsceKomentarze
artykuł / utwór: Dadaizm i surrealizm    Tagi: