Sport w II Rzeczpospolitej - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Później było już lepiej. Polacy wygrali dwadzieścia dziewięć z osiemdziesięciu czterech spotkań rozegranych w okresie międzywojnia. Jednak do historii przeszły zwłaszcza dwa, przegrane niestety, mecze. Pierwszy z nich miał miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie (1936 rok). Polacy zmierzyli się w meczu o brązowy medal z Norwegami i ulegli w stosunku 2:3. Jeszcze bardziej emocjonujące spotkanie rozegraliśmy na Mistrzostwach Świata we Francji w 1938 roku biało-czerwoni przegrali po dogrywce z wielką Brazylią 5:6. Cztery bramki w meczu zdobył napastnik Ernest Wilimowski, niekwestionowana gwiazda polskiego futbolu międzywojennego.

W 1927 roku z inicjatywy PZPN powstała I Liga Piłki Nożnej. Grały w niej takie kluby jak Czarni Lwów, Pogoń Lwów, Wisła Kraków, Cracovia, Ruch Hajduki Wielkie, Śląsk Świętochłowice, Warszawianka, Polonia Warszawa czy Legia Warszawa. Nieoficjalnie, zanim powołano I Ligę, pierwszym mistrzem Polski została Cracovia. Po mistrzostwo w okresie międzywojennym najczęściej sięgały Ruch Chorzów (pięciokrotnie), Pogoń Lwów (czterokrotnie) i wspomniana już Cracovia (również czterokrotnie).

Równie dynamicznie, co piłka nożna, na ziemiach polskich rozwijała się lekkoatletyka. PZLA bardzo szybko wstąpił do struktur IAAF (Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej). Z dzisiejszej perspektywy ciekawostką wydaje się być fakt, że w II Rzeczpospolitej istniał związek zrzeszający przedstawicieli gier ruchowych o nazwie Polski Związek Palanta iGier Ruchowych. Szybko jednak zmienił nazwę na Polski Związek Gier Sportowych, a swoim nadzorem obejmował rozgrywki piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki.

Koordynacją wszystkich związków od 1927 roku zajmował się specjalnie do tego celu powołany Państwowy Urząd Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego (PUWFiPW). W iście wojskowym stylu zarządzał on polskim sportem, ale i infrastrukturą. Dość szybko powstała baza hotelowa, nowe obiekty treningowe, schroniska młodzieżowe, pływalnie, skocznie narciarskie i, oczywiście, stadiony piłkarskie. Wojskowi zadbali o to, by sport wprowadzić nie tylko do szkół, ale i zakładów pracy. Wszystko to przyniosło doskonały efekt.
W dziesięć lat po odzyskaniu niepodległości, w 1928 roku cała Polska świętowała pierwszy wielki sukces olimpijski odrodzonej ojczyzny. Na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie po raz pierwszy zagrano Mazurka Dąbrowskiego. Dyskobolka Halina Konopacka zdobyła złoty medal, a tym samym stała się bohaterką narodową. Po powrocie zawodniczki do kraju wybuchła masowa histeria. Konopacka przyczyniła się swoim wyczynem do powstania wielu sportowych klubów dla kobiet.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka Justyny Bogutówny
2  Żal - analiza i interpretacja
3  Jakich argumentów należy użyć dla obrony lub oskarżenia Zenona ZiembiewiczaKomentarze
artykuł / utwór: Sport w II Rzeczpospolitej    Tagi: