Kalendarium kina dwudziestolecia międzywojennego - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Najlepszy film - wytwórnia Columbia
Najlepsza reżyseria - Frank Capra
Najlepszy scenariusz (adaptowany) - Robert Riskin
Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Clark Gable
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Claudette Colbert
Po Ich nocach udało się to tylko dwóm filmom: Lotowi nad kukułczym gniazdem z 1975 roku z Jackiem Nicholsonem oraz Milczeniu owiec z 1991 roku z mistrzowskimi kreacjami Anthony Hopkinsa i Jodie Foster.
O popularności i aktualności komediowych gagów filmu świadczy fakt, iż w czerwcu 2008 roku Amerykański Instytut Filmowy umieścił go na 3 miejscu na liście „10 najlepszych komedii romantycznych wszech czasów”.

Francuz Jean Vigo kręci melancholijną, poetycką opowieść o małżeństwie pływającym na barce rzecznej, komediodramat Atalanta. Muzykę komponuje Maurice Jaubert, autor ścieżki do hitu z 1939 roku Brzask.

Sześcioletnia Shirley Temple występuje w 9 produkcjach, co ostatecznie przypieczętowuje jej niekwestionowany status gwiazdy. Wciela się w rolę Penelope Day (Teraz i zawsze), Marthy Jane (Mała panna Marker), Shirley Dugan (Rewolucja śmiechu), Shirley Blade (Bright Eyes), Shirley (Zmiana serc), Betty Shaw (Mandalay), Joan Connelly (Carolina), Mary Doran (Now I'll Tell) oraz Shirley Ellison (Tajemnica małej Shirley).

1935
Krótkometrażowy film Thicker than water Jamesa W. Horne’a z Flipem i Flapem powoduje salwy śmiechu widowni.

Melodramatyczny romans Anna Karenina Clarence’a Browna na podstawie rosyjskiej powieści Lwa Tołstoja z Gretą Garbo w roli tytułowej i Robertem Warwickem w roki pułkownika Wrońskiego.

Do kin trafia Kapitan Blood – przygodowy kostiumowy klasyk kina o tematyce pirackiej na podstawie powieści włosko-brytyjskiego pisarza Rafaela Sabatiniego w reżyserii Michaela Curtiza z Errolem Flynem, najodważniejszym bohaterem filmów przygodowych wyprodukowanych w Hollywood w latach 30. i 40., a prywatnie człowiekiem schorowanych i uzależnionym od opium i alkoholu w głównej roli nieustraszonego korsarza podróżującego po wodach mórz południowych.

Panowie w cylindrach - amerykański film muzyczny z 1935 roku w reżyserii Marka Sandricha, czwarty z dziesięciu, w których wystąpił wspólnie niezapomniany taneczny duet: Fred Astaire (najpopularniejszy aktor wśród tancerzy i najlepszy tancerz wśród aktorów; ludzka Myszka Miki) i Ginger Rogers (ikona kina, najlepiej opłacana aktorka roku 1942). Film będący ekranizacją sztuki Alexandra Faragó i Aladara Laszko zdobył cztery nominacje do Oscarów, a w 2006 roku zajął 15 miejsce na liście”25 najlepszych musicali wszech czasów” według Amerykańskiego Instytutu Filmowego.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 - 


  Dowiedz się więcej
1  Józef K. - charakterystyka
2  Pan Błyszczyński - analiza i interpretacja
3  Charakterystyka Justyny BogutównyKomentarze
artykuł / utwór: Kalendarium kina dwudziestolecia międzywojennego    Tagi: