Kalendarium kina dwudziestolecia międzywojennego - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wojenny dramat Rexa Ingrama, na podstawie powieści Vicente Blasco Ibanza - Czterech jeźdźców Apokalipsy sprawia, że dwudziestosiedmioletni wówczas Włoch Rudolf Valentino – symbol kina niemego, pierwsza męska gwiazda Hollywoodu zawdzięczająca popularność atrakcyjnemu wyglądowi i seksapilowi, zaczyna być obecny na ustach całego filmowego światka. Początek kariery Rudolfa Valentino.

Niemiecki Dr Mabuse pierwszym artystycznym filmem sensacyjnym, utrzymanym w gatunku horroru. Reżyser Fritz Lang stworzył jedno ze swoich ważniejszych dzieł i najbardziej sugestywnych postaci kina, której losy starał się urozmaicić w Testamencie doktora Mabuse z 1933 roku i Tysiącu oczu doktora Mabuse z 1960 roku. Obraz będący sztandarowym tytułem nurtu fantastycznego ekspresjonizmu składa się z dwóch części: „Gracz – portret naszych czasów” i „Piekło – gra naszych czasów”.

Seria familijnych, krótkometrażowych filmów niemych z serii Our Gang (Klan urwisów) ze studia producenta komedii Hala Rocha budzi sympatię publiczności.

1923
Amerykański aktor Harold Lloyd, który w 1952 roku otrzyma honorowego Oscara za wybitne role komediowe (zagra w około 500 filmach!), występuje w swojej najlepszej i najbardziej znanej roli bojaźliwego i wstydliwego okularnika, pakującego się tarapaty w obrazie wyprodukowanym przez Hala Roacha. Wszyscy chyba kojarzą scenę, w której Lloyd zwisa z wieży ogromnego zegara, trzymając się tylko wskazówki.

Niemy kryminał Rozkosze gościnności o krwawych rozrachunkach rodziny Canfieldów i McKayów pierwszą sławną komedią aktora i reżysera Bustera Keatona, a drugim jego filmem pełnometrażowym. Obraz odnosi sukces komercyjny. Keaton we wszystkich swoich dziełach posługiwał się precyzyjnym, przemyślanym montażem, kończąc zabawną kulminacją szczegółowo tworzone tzw. piętrowe gagi.

1924
Utworzenie w Hollywood wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) z połączenia trzech odrębnych przedsiębiorstw przez Samuela Goldwyna (autora słów ustna mowa jest mniej warta niż papier, na którym została spisana), Marcusa Loewa i Louisa B. Mayera. Wytwórnia była w swoich czasach największym i najprężniej działającym przedsiębiorstwem filmowym. Jej „podopiecznymi” byli między innymi Judy Garladn i Mickey Rooney.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 - 


  Dowiedz się więcej
1  Zielono mi w głowie - Kazimierz Wierzyński
2  W malinowym chruśniaku Bolesława Leśmiana
3  Francja - literatura międzywojniaKomentarze
artykuł / utwór: Kalendarium kina dwudziestolecia międzywojennego    Tagi: