Kalendarium kina dwudziestolecia międzywojennego - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Niemiecki thriller o paradokumentalnym charakterze M - morderca (nie mylić z M jak morderstwo Alfreda Hitchcocka z 1954 roku!) w reżyserii Fritza Langa (jego pierwszy film dźwiękowy) z Peterem Lorre i Otto Wernicke bije rekordy oglądalności. Opowieść o grasującym po Berlinie pedofilu-mordercy nadal wywołuje w widzach przerażenie, a słowa wypowiedziane przez Hansa Beckerta (Lorre) przed „ławą przysięgłych” złożoną z kryminalistów paraliżują:
Chcę uciec... Uciec od siebie!... Ale to niewykonalne. Nie potrafię. Nie mogę uciec... Ktoś myśli, że wie jak to jest być mną? Jak jestem zmuszony by grać.


Amerykański horror na podstawie opowiadania Mary Shelley Frankenstein, z niezapomnianym angielskim aktorem, autorem przejmującej kreacji - Borisem Karlofem w roli tytułowej. Reżyser kultowego dzieła James Whale jako pierwszy w pełnometrażowym filmie fabularnym wykorzystał 360-stopniowe ujęcie panoramiczne.

1932
Początek kariery filmowej Shirley Temple, największej dziecięcej gwiazdy w dziejach kina i najmłodszej laureatki Oscara (w 1934 roku w wieku 6 lat otrzymała Nagrodę specjalną). Ulubione dziecko złotej ery Hollywood było swoistą maskotką reżyserów i mediów (i nie tylko jak się okazuje – gdy w lach 30. zobaczył ją premier Chile Arturo Alessandri, wymógł na marynarce wojennej swego kraju, by uznała ją za swoją maskotkę). Jej mama kręciła włosy dziewczynki przed każdym nagraniem tak, aby Shirley miała zawsze 52 loki.

Ludzie w hotelu - amerykański melodramat w reżyserii Edmunda Gouldinga na podstawie powieści Menschen im Hotel autorstwa Austriaczki Vicki Baum. Obraz nagrodzony Oscarem dla Najlepszego Filmu Roku 1931/1932. W rolach głównych wystąpili Greta Garbo, Joan Crawford (w żadnej ze scen nie występują one w jednym planie, tak bardzo się nie lubiły!) i John Barrymore.

1933
Opowieść o seksualnych fascynacjach mężatki, czechosłowacko-austriacki film Gustava Machat Ekstaza wywołał skandal obyczajowy, ze względu na odważne jak na lata 30. sceny erotyczne z naga aktorką Hedy Lamarr (np. przez 10 minut pływała nago w rzece). Jej mąż - biznesmen Fritz Mandl - bezskutecznie próbował wykupić wszystkie kopie tego przełomowego dzieła, zakazanego np. w hitlerowskich Niemczech (ponieważ Hedy była Żydówką).

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 - 


  Dowiedz się więcej
1  Źródło Aretuzy - Jarosław Iwaszkiewicz
2  Dzieje Cezarego Baryki
3  Streszczenie Procesu Franza KafkiKomentarze
artykuł / utwór: Kalendarium kina dwudziestolecia międzywojennego    Tagi: