Kalendarium kina dwudziestolecia międzywojennego - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Biograficzne dzieło brytyjskiego kina Prywatne życie Henryka VIII, podejmujące temat dziejów małżeństw monarchy w reżyserii Alexandra Korda z mistrzem Ala Pacino Charlesem Laughtonem w roli głównej przykładem żartobliwego ujęcia problemu historycznego.

Satyryczny musical Kacza zupa najlepszym filmem rodzeństwa aktorów teatralnych i filmowych – braci Marx, i jedną z najlepszych komedii na świecie. Do historii kina przeszły postacie Rufusa T. Firefly’ego (Groucho Marx), Pinky’ego (Harpo Marx), Chicioliniego (Chico Marx) oraz Boba Rollanda (Zeppo Marx).

King Kong, pierwszy film o gigantycznej małpie atakującej Nowy Jork w reżyserii byłych wrestlerów Meriana C. Coopera oraz Ernesta B. Schoedsacka z Fay Wray w roli obiektu uczuć zwierzaka.

Radziecki musical komediowy z piosenkami protoplasty rosyjskiego jazzu Izaaka Dunajewskiego Świat się śmieje zainspirowany amerykańskimi burleskami w reżyserii Grigory Aleksandrova z Leonidem Utiosowem i Lubową Orłową w rolach Kostka Potiechina i Anyuty.

Popeye the Sailor
– pierwszy, krótkometrażowy film rysunkowy z kultowym Papajem, czyli amerykańskim bohaterem kominku Popeyeem, stworzonym przez Elziego Crislera Segara. Wszyscy chyba wiedzą o sympatiach i wrogach porywczego marynarza: nienawidzi Brutusa (Bluto), z którym po zjedzeniu puszki szpinaku stacza zacięte bójki, zaś kocha Oliwię (Olive Oil).

1934
Amerykański niezależny producent filmowy, założyciel filmy Samuel Goldwyn Studio - Samuel Goldwyn, który dzięki swojemu wyczuciu do produkowania cenionych filmów z współpracował z najbardziej znanymi scenarzystami, reżyserami i aktorami, kupuje prawa do sfilmowania Czarnoksiężnika z krainy Oz.

Do kin wchodzą Ich noce - czarno-biała komedia romantyczna w reżyserii Franka Capry z niezapomnianymi rolami Clarka Gable'a i Claudette Colbert. Ta ekranizacja powieści Samuela Hopkinsa Adamsa – Night Bus, stała się jednym z najsłynniejszych filmów w złotej erze Hollywood, zapewniając słabo wówczas prosperującej i dopiero wchodzącej na rynek młodej wytwórni Columbia Pictures Corporation status giganta (ostatnio wypuściła między innymi takie hity jak Spider-Man czy Kod da Vinci). Historia niespodziewanego uczucia, które połączyło buntowniczą córkę bogacza Ellie Andrews i dziennikarza Petera Warne'a zdobyła tzw. Wielki szlem, czyli inaczej Oscarowego Pokera - pięć statuetek w najważniejszych kategoriach:

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 - 


  Dowiedz się więcej
1  Aleksander Wat - życie i twórczość
2  Sitowie - Juliana Tuwima
3  Streszczenie lektury Panny z WilkaKomentarze
artykuł / utwór: Kalendarium kina dwudziestolecia międzywojennego    Tagi: