Anglia - literatura międzywojnia - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Omawiając literaturę angielską, należy wspomnieć przede wszystkim o powieści, przez jednych nazywanej arcydziełem będącym zwierciadłem Dublina, przez innych nudnym, trudnym w odbiorze tomiszczem, zatytułowanej Ulisses autorstwa Irlandczyka tworzącego w języku królowej Elżbiety II - Jamesa Joyce’a, uważanego z kolei za "Zolę Irlandi"i i jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku.

Prócz niego wizytówką międzywojennej Anglii jest George Bernard Shaw – noblista za rok 1925, z pochodzenia Irlandczyk, twórca koncepcji tzw. siły życiowej (Life Force) i ewolucji twórczej (Creative Evolution), zwolennik pacyfizmu, dramatopisarz mający na koncie dzieła przepełnione aforyzmami i ironicznym humorem, którego nie sposób podrobić (np. Nie czyń bliźniemu tego, co chciałbyś, aby on uczynił tobie. Możliwe, że macie zupełnie różne gusty; Z chrześcijaństwem jest jeden problem – nigdy nie wypróbowano go w praktyce) oraz kąśliwymi aluzjami i przytykami skierowanymi do kościoła (Kościół Anglikański wybaczy krytykę 9/10 swoich dogmatów – ale nie zniesie krytyki 1/10 swoich dochodów), kobiet (Kobieta patrzy na jednego mężczyznę, rozmawia z drugim, a myśli o trzecim; Kobiety, które myślą, to najczęściej te, o których się nie myśli; Kobiety muszą udawać, że czują wiele rzeczy, których nie czują; Lepiej kobietę oburzać niż nudzić) czy ogólnie środowiska mieszczańskiego.

Do największych sukcesów Shawa należą: Profesja pani Warren; Św. Joanna czy sztuka Pigmalion, którą zaadaptował na potrzeby filmu i dzięki temu w 1938 roku dostał Oscara.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Pan Błyszczyński - analiza i interpretacja
2  Streszczenie Mistrza i Małgorzaty
3  Dwudziestolecie międzywojenne a Młoda PolskaKomentarze
artykuł / utwór: Anglia - literatura międzywojnia    Tagi: