„W małym dworku” - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dopiero Nibek, który wrócił do sypialni po tym, jak otrzymał doskonałą wiadomość o cenie zboża, zorientował się, że dziewczynki nie śpią, ale nie żyją. Zdruzgotany Duapanazy krzyknął: I wtedy to mnie spotyka, kiedy zboże jest po 162 i kiedy mógłby naprawdę zostać bogatym człowiekiem i dać im wszystko.

Aneta jako pierwsza połączyła śmierć siostrzyczek z Anastazją. Kiedy w pomieszczeniu pojawiło się Widmo, Jęzory zarzucił mu zamordowanie własnych dzieci, a swoją miłość do Nibkowej nazywa największym upadkiem. Duch broni się, że gdyby nie pojawienie się Anety, to Jęzory uwiódłby Zosię i Amelkę.

Nieświadomy śmierci dziewczynek służący Marceli upiekł dla nich ciasteczka. Szybko zostaje przegnany z sypialni przez zrozpaczonego Nibka. Duapanazy uznał, że jego dalsze życie nie ma sensu i strzelił sobie w głowę z pistoletu.

Aneta i Jęzory zostali sami w dworku. Kobieta zwróciła się do poety: Nie ma już widm między nami. Są tylko trupy i ludzie żyjący. Zaczynamy nowe życie.


Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Podział chronologiczny epoki
2  Abstrakcjonizm
3  Krótkie streszczenie FerdydurkeKomentarze
artykuł / utwór: „W małym dworku” - streszczenie


  • W streszczeniu są niewielkie błędy i niedociągnięcia, brak również alternatywnego zakończenia, tzw. sceny mimicznej, dodanej w 1925 roku, w której to widma Dyapanazego i Anastazji pojawiają się w drzwiach, matka wskazuje palcem na martwe dziewczynki, te wstaja i wychodza z nimi. I jeden ogormny błąd!- Nibek ma na imię Dyapanazy nie Duapanazy! A reszta już prawie ok, jeśli ktoś nie zna utworu, z grubsza skapnie, pozdrawiam.
    Rei (namidaamai {at} gmail.com)


Tagi: