Dwoje ludzieńków - analiza i interpretacja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiersz z tomu „Łąka” (1820) Wiersz ten jest aluzją do pieśni ludowej, której elementy parafrazuje w swoim wierszu poeta. Fragment autentycznej pieśni podanej przez Kolberga brzmi:
„Zakochali się, zakochali się dwoje ludzieńków w sobie, a Pan Jezus wie, a Pan Jezus wie, czy na pociechę sobie. Zakochali się, zakochali się, dobę się nie widzieli jak się ujrzeli, jak się ujrzeli, oboje zachorzeli.”
Historia zakochanych ludzi opowiadana jest przez podmiot kreujący się na narratora, który na samym wstępie nawiązuje do przytoczonej wyżej pieśni o „dwojgu ludzieńkach”. Połączyła ich miłość, chcieli ze sobą być, lecz coś ich rozdzieliło – do ich rozstania przyczynili się inni ludzie. Kiedy spotkali się po pewnym czasie i mieli nadzieję, że już będą razem, było na to za późno. Wszystko ma bowiem odpowiednią porę na zaistnienie i nie można po raz kolejny przeżyć tego samego...
Czytaj dalej: Dwoje ludzieńków - interpretacja

Zobacz także inne artykuły w serwisie: Bolesław Leśmian

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Ikara
2  Elementy autobiograficzne w Sklepach cynamonowych
3  Lata trzydzieste w PolsceKomentarze: Dwoje ludzieńków - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2012-01-22 23:45:34

nie zgadzam się że ich miłość nie zaistniała z winy innych ludzi.. Poeta pisze że: "z czyjejś woli i winy" równie dobrze mogła być to ich wola i ich wina... Moim zdaniem Poeta miał na myśli samych zainteresowanych , daje nam przekaz żebyśmy nie wypuszczali miłości z ręki zajęci prozą życia bo potem może być za późno.. Przesłanie to jest dziś jak najbardziej aktualne gdyż nowocześni ludzie zajęci karierą , pochłonięci przez wir imprez i wciągnięci w kleszcze szybkiego życia bardzo często rezygnują z miłości myśląc że maja jeszcze czas.. A czas niestety jest nieubłagany... Wciąż biegnie do przodu..
Streszczenia książek
Tagi: