Europa między wojnami - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
We Włoszech kryzys przyczynił się wydatnie do pogorszenia, i tak trudnej już, sytuacji społeczeństwa. Niezadowolenie wreszcie sięgnęło zenitu, gdy na Półwyspie Apenińskim pojawiły się pierwsze hasła rewolucji. Wtedy też w narodzie włoskim obudził się duch nacjonalizmu. Zapragnęli wodza, który umiałby poprowadzić ich przez trudne czasy. Tak narodził się faszyzm. Benito Mussolini, który stał na czele Włoskich Związków Bojowych (w języku włoskim słowo „fasci” oznacza związek), ogłosił ideę budowy wielkich Włoch. Jego populistyczne hasła natychmiast trafiły do społeczeństwa. Dlatego też powstała w 1921 roku Narodowa Partia Faszystowska cieszyła się wielkim poparciem. Rok po tym wydarzeniu Mussolini ogłosił marsz „czarnych koszul” (bojówek faszystowskich) na Rzym w celu przejęcia władzy w państwie. Ostatecznie w 1925 roku partia Mussoliniego zwyciężyła w wyborach powszechnych druzgocącą większością. Od tego momentu rozpoczęła się dyktatura „Duce” (oznacza to „wodza”, tak nazywano Mussoliniego). Siłą zlikwidował on wszelką opozycję polityczną. Rozwiązał wszystkie partie polityczne poza swoją. Wymagał bezwzględnego posłuszeństwa społeczeństwa. Dyktator zrealizował jednak część swoich obietnic wyborczych. Poprzez przymusowe prace publiczne, rozbudowę przemysłu, rekultywację zdegradowanych trenów i modernizację rolnictwa postawił gospodarkę Włoch na nogi.

Kryzys gospodarczy przyczynił się w wielkiej mierze do powstania kolejnego systemu totalitarnego w Europie. W upokorzonym traktatem wersalskim narodzie niemieckim narastała frustracja, którą wielka zapaść ekonomiczna tylko pogłębiała. Odpowiedzią na potrzeby Niemców okazał się być Adolf Hitler. Założona przez niego w 1919 roku Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotnicza (NSDAP) z każdym rokiem zyskiwała nowych zwolenników. Działo się tak za sprawą programu ugrupowania, które obiecywało odbudowę wielkich Niemiec. W sowim programie NSDAP posiadało wyraźne zapisy o rasizmie, antysemityzmie, wyższości narodu niemieckiego nad innymi, podporządkowanie się woli wodza, lecz to nie przeszkadzało wyborcom. W rekordowym okresie poparcia NSDAP liczyło nawet osiem i pół miliona członków. W 1932 roku partia Hitlera weszła do Reichstagu (niemieckiego parlamentu) z poparciem 38%. Rok później Adolf Hitler został kanclerzem III Rzeszy. W wyniku nowych wyborów jego ugrupowanie uzyskało 44% miejsc w parlamencie, co zapoczątkowało system jednej partii.

Hitler był dyktatorem bezwzględnym nie tylko wobec politycznej opozycji, ale nawet swojego najbliższego otoczenia, o czym świadczą wydarzenia z nocy z 29 na 30 czerwca 1934 roku, określanych jako „noc długich noży”. Rozprawił się wówczas z oddziałami SA (terrorystyczne bojówki, które służyły Hitlerowi zanim osiągnął władzę) poprzez swoją przyboczną straż – SS. Podobnie jak w pozostałych dyktaturach postrach w społeczeństwie siała tajna policja, w przypadku Niemiec nosiła ona nazwę Gestapo. Za pielęgnowanie kultu Hitlera odpowiedzialne były instytucje państwowe. Najważniejszą z nich pod tym względem było Ministerstwo Propagandy dowodzone przez Josepha Goebbelsa. Za rządów NSDAP istnieć mogła tylko jedna partia, tylko jedna kultura (kultura masowa) i tylko jedna ideologia (nazizm). Hitler rozpoczął realizację planu ekspansji terytorialnej, ponieważ uważał, że naród niemiecki dysponuje zbyt małym obszarem do rozwoju. Aby tego dokonać nakazał wielkie przygotowania do wojny i militaryzację, nie bacząc na prawo międzynarodowe. Przemysł ciężki i zbrojeniowy, w którym pracę znalazły miliony Niemców, spowodował wielki wzrost gospodarczy i wyjście z kryzysu. Dzięki temu Hitler cieszył się nieograniczonym poparciem społeczeństwa.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Ikara
2  Podział chronologiczny epoki
3  Kino dwudziestolecia międzywojennegoKomentarze: Europa między wojnami

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: