Stany Zjednoczone - literatura międzywojnia - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W XX wieku Stany Zjednoczone były bardzo potężnym mocarstwem. Prozaicy amerykańscy lat 20. i 30. XX wieku nie ulegli lansowanemu w tamtym czasie w mediach hasłu: „od pucybuta do milionera”, w myśl którego Ameryka była rajem, swoistym Edenem. Zamiast pisać peany na cześć ojczyzny, tworzyć bohatera, który dzięki swej pomysłowości, zaradności no i oczywiście doskonałym warunkom rozwoju, oferowanym przez Amerykę, dorabia się ogromnej fortuny, woleli tworzyć według własnego światopoglądu. Jak widać po zanalizowaniu listy laureatów Literackiej Nagrody Nobla w latach 20. i 30. XX wieku – ten wybór wyszedł im na dobre.

Najwybitniejszymi przedstawicielami literatury Stanów Zjednoczonych epoki międzywojennej są:

- Francis Scott Fitzgerald, nazywany kronikarzem epoki jazzu i reprezentantem straconego pokolenia pisarzy amerykańskich, scenarzysta filmowy, autor częściowo autobiograficznej powieści o miłości, pieniądzach i morderstwie Wielki Gatsby wydanej w 1925 roku. Z wielu spostrzeżeń i wspomnień Fitzgeralda na przytoczenie zasługuje to o roli, jaką pełnił alkohol w czasie jego dorastania: Spośród moich znajomych wszyscy, którzy pili na umór, mając lat osiemnaście czy dziewiętnaście, dziś spokojnie leżą w grobie.

- John Dos Passos – dziennikarz, pisarz straconego pokolenia operujący technikami: strumienia świadomości oraz symultanizmu (równoległe wydarzenia są prezentowane z różnych miejsc w jednym czasie) i wielopoziomowego kolażu (wycinków prasowych, autobiografii i biografii) z taką łatwością, z jaką Wyspiański tworzył swoje historyczne, symboliczne dramaty. W powieści o Nowym Jorku, która przyniosła mu rozgłos i majątek, zatytułowanej Manhattan Transfer z 1925 roku stworzył panoramę Ameryki lat 20. i 30. XX wieku, nazywanych erą jazzu, opisując zarówno życie bogaczy, jak i biedoty, emigrantów, pijaków.- Ernest Hemingway, człowiek, którego biografia mogłaby posłużyć za oscarowy scenariusz. Jego behawioralna proza jest wypełniona analogiami do osobistych doświadczeń, czego przykładem są powieści Słońce też wschodzi – historia o tzw. straconym pokoleniu, czyli środowisku artystycznym zmuszonym do tworzenia w latach powojennych czy Komu bije dzwon, traktująca o oddziale partyzanckim walczącym po stronie Republikanów podczas Hiszpańskiej wojny domowej i reżimie generała Franco (Ernest Hemingway był w Hiszpanii dwa razy podczas wojny domowej jako korespondent). Był i jest autorem bardzo popularnym.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Sanatorium pod klepsydrą streszczenie
2  Granica - znaczenie tytułu
3  FenomenologiaKomentarze: Stany Zjednoczone - literatura międzywojnia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: