Juliusz Kaden-Bandrowski - życie i twórczość - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Juliusz Bandrowski przyszedł na świat 24 lutego 1885 roku w Rzeszowie jako młodszy syn lekarza i publicysty Juliusza Mariana Bandrowskiego i jego żony Heleny z domu Kaden, zawodowej pianistki. Starszy brat przyszłego wybitego pisarza – Jerzy – również został prozaikiem i publicystą.

Młody Bandrowski od najmłodszych lat pasjonował się muzyką. Po ukończeniu gimnazjum w Krakowie wyjechał do Lipska, a następnie Brukseli, gdzie studiował pianistykę oraz filozofię. Niestety źle zrośnięte złamanie ręki z dzieciństwa zmusiło go, by w 1907 roku porzucić muzykę i zająć się drugą wielką pasją – pisaniem. Jeszcze w Belgii zaangażował się w prace polskiej młodzieży patriotycznej na emigracji. Wstąpił do Stowarzyszenia im. Joachima Lelewela w Brukseli. Bandrowski współpracował jako korespondent z polskimi czasopismami, które publikowały jego relacje z życia kulturalnego Belgii.

W 1911 roku zadebiutował jako literat. Pierwsza powieść „Juliusza Kaden-Bandrowskiego”, bo tak brzmiał jego oficjalny pseudonim artystyczny, nosiła tytuł Niezguła. Debiut został ciepło przyjęty przez krytykę, dlatego też ośmielony sukcesem Kaden w tym samym roku opublikował zbiór nowel Zawody. Dwa lata później ukazała się druga powieść w jego dorobku – Proch.

Po latach spędzonych na obczyźnie w 1913 roku powrócił do Krakowa. Związał się wówczas z tygodnikiem socjalistycznym „Naprzód”. Zaraz po wybuchu pierwszej wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich, gdzie pełnił funkcję adiunkta Józefa Piłsudskiego. Z czasem Kaden-Bandrowski został kronikarzem I Brygady i stał się współtwórcą legendy Legionów. Po zakończeniu działań wojennych pozostał w armii. Od listopada 1918 roku pełnił obowiązki kierownika Biura Prasowego Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego w Warszawie. Został również pierwszym redaktorem naczelnym tygodnika „Żołnierz Polski”. Jednak wiosną 1919 roku zrezygnował z tego stanowiska, aby móc relacjonować przebieg walk między bolszewikami a Polakami w rozpoczynającej się wówczas wojnie. Kaden-Bandrowski towarzyszył oddziałom polskim wyruszającym na Wilno i Kijów. Na początku lat dwudziestych ubiegłego stulecia przez kilka miesięcy przybywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadził akcję agitacyjną. Kaden-Bandrowski wygłaszał publiczne odczyty informujące o sytuacji wewnętrznej Polski. Przez całe późniejsze życie był mocno zaangażowany w ogólnonarodową debatę na temat bieżących problemów i perspektyw dla ojczyzny. Był człowiekiem niezwykle aktywnym na wielu płaszczyznach życia publicznego. Między innymi dzięki niemu powstało Towarzystwo Krzewienia Kultury Teatralnej w Polsce. Przez pewien okres czasu stał na czele Związku Zawodowego Literatów Polskich. Jego aktywność przejawiała się również na arenie politycznej – był radnym Warszawy i senatorem. Mając dostęp za kulisy najwyższej władzy opisywał swoje gorzkie obserwacje w powieściach. Nie ukrywał swojego rozczarowania rządami Piłsudskiego, chociaż przez długi czas bardzo go wspierał.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „W małym dworku” - streszczenie
2  Szewcy - nawiązania do „Wesela” Wyspiańskiego
3  EkspresjonizmKomentarze: Juliusz Kaden-Bandrowski - życie i twórczość

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: