Aleksander Wat - życie i twórczość - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Aleksander Wat naprawdę nazywał się Chwat, urodził się 1 maja 1900 roku w Warszawie. Podobnie jak wielu z największych poetów międzywojnia po ukończeniu gimnazjum studiował na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wraz z Anatolem Sternem założył ugrupowanie futurystyczne. Razem redagowali jednodniówki i manifesty, między innymi „Tak” w 1919 roku, „To są niebieskie pięty, które trzeba pomalować” w 1920 roku, „Gga. Pierwszy polski almanach poezji futurystycznej” w 1920 roku.

W 1919 roku wydał szokujący dla publiczności poemat Ja z jednej strony i Ja z drugiej strony mego mopsożelaznego piecyka. Współpracował z takimi pismami jak „Nowa Sztuka”, „Zwrotnica”, „Almanach Nowej Sztuki”.

Wyrazem dążenia do Wata do stosowania poezji w życiu codziennym było założenie wraz malarzem Henrykiem Berlewim biura „Reklamo-Mechano”, gdzie opracowywali razem ogłoszenia w stylistyce awangardowej. Gdy futuryzm w Polsce już wybrzmiał Wat zajął się tłumaczeniem wielkich rosyjskich dzieł na język ojczysty.

Wat sympatyzował z socjalistami, brał udział w spotkaniach marksistów, za co został na krótki czas aresztowany w 1931 roku. Po wybuchu drugiej wojny światowej wyjechał do Lwowa, gdzie współpracował z pismem „Czerwony Sztandar”. Dostał się do rosyjskiej niewoli w 1940 roku. Po roku odsiadki wyszedł na wolność i dostał się do Kazachstanu. Tam pełnił funkcję oficjalnego przedstawiciela rządu londyńskiego po wyjściu armii generała Andersa z ZSRR. W 1943 roku odmówił przyjęcia radzieckiego obywatelstwa za co ponownie trafił do więzienia. W 1946 roku powrócił do Polski.

Rozczarowany powojennym porządkiem w ojczyźnie Wat przestał pisać. Ponadto w 1953 roku stwierdzono u niego zespół opuszkowy Wallenberga, chorobę, która powodowała ostre bóle głowy i znacznie utrudniała jakąkolwiek pracę. Zmusiło go to do opuszczenia Polski. Wyjechał na Zachód, gdzie próbował się leczyć. Starał się powrócić do pisania. Dopiero w 1957 roku ukazał się tom jego poezji zatytułowany po prostu Wiersze. Krytyka i publiczność przyjęła go bardzo przychylnie, o czym świadczy chociażby nagroda „Nowej Kultury”.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „W małym dworku” - streszczenie
2  Kreacja przestrzeni w Sanatorium pod klepsydrą
3  Józef Wittlin - życie i twórczośćKomentarze: Aleksander Wat - życie i twórczość

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: