Józef Wittlin - życie i twórczość - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Józef Wittlin urodził się 17 sierpnia 1896 roku w majątku Dmytrów we Wschodniej Małopolsce. Zadebiutował w 1912 roku utworem Prolog ku czci Zygmunta Krasińskiego wydrukowanym w czasopiśmie „Wici”. Dwa lata później wstąpił do Legionu Wschodniego, aby walczyć o niepodległość ojczyzny na froncie wschodnim podczas pierwszej wojny światowej. W 1916 roku trafił do armii austriackiej. W międzyczasie został przyjęty na Wydział Filozofii Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Podczas długotrwałej choroby w szpitalu polowym rozpoczął pracę nad tłumaczeniem na polski Odysei Homera. Dzieło dokończył już w niepodległej Polsce. Pierwsze wydanie utworu ukazało się w 1924 roku, a tłumacz otrzymał za nie nagrodę Polskiego PEN Clubu.

Po zakończeniu wojny Wittlin studiował filozofię na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Wówczas pisał wiersze i tłumaczył kolejne wielkie antyczne dzieło – Gilgamesza (wydanego w 1922 roku). W 1922 roku przeprowadził się do Łodzi, gdzie objął stanowisko kierownika literackiego w Teatrze Miejskim. W tym mieście założył Szkołę Dramatyczną, na której przez kilka lat był wykładowcą.

Współpracował z „Gazetą Polską”, „Zdrojem”, „Skamandrem” i „Wiadomościami Literackimi”. W 1927 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie mieszkał do wybuchu drugiej wojny światowej. Wiele podróżował po świecie, co zaowocowało zbiorem reportaży Etapy, wydanym w 1933 roku.

W 1937 roku jego powieść Sól ziemi została uznana za najlepszą powieść roku przez „Wiadomości Literackie”. Rok później przyniosła mu Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury. Natomiast w 1939 roku Sól ziemi została oficjalnie przedstawiona do Literackiej Nagrody Nobla. Najgłośniejsza powieść Wittlina w swoim pierwotnym założeniu miała być pierwszą częścią trylogii Powieść o cierpliwym piechurze (pozostałe dwie części miały nosić tytuły: Zdrowa śmierć i Dziura w niebie). Jednak światło dzienne ujrzała tylko Sól ziemi. Jest to historia Hucuła – Piotra Niewiadomskiego, który walczył na froncie pierwszej wojny światowej, ukazana w ekspresjonistycznym i groteskowym stylu.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „W małym dworku” - streszczenie
2  Główni przedstawiciele krytyki literackiej - Boy -Żeleński i Irzykowski
3  Alternatywne dzieje Poncjusza PiłataKomentarze: Józef Wittlin - życie i twórczość

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: