Emil Zegadłowicz - życie i twórczość - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Emil Zegadłowicz urodził się 20 lipca 1888 roku w Bielsku. Znaczną część życia spędził w Gorzeniu Górnym niedaleko Wadowic. Studiował w Krakowie, Wiedniu i Dreźnie, lecz ostatecznie nie zdobył tytułu naukowego.

W latach 1919-1921 był pracownikiem Ministerstwa Kultury i Sztuki, gdy resortem zarządzał Zenon Przesmycki-Miriam. W 1927 roku objął stanowisko kierownika literackiego Teatru Polskiego w Poznaniu i kierownictwo programowe Polskiego Radia w tym mieście. W latach 1928-1929 redagował pismo „Tęcza” związane z obozem Narodowej Demokracji.

W latach 1931-1935 ściśle współpracował z obozem rządzącym dowodzonym przez Józefa Piłsudskiego. W późniejszych latach związał się z lewicą. W momencie wybuchu drugiej wojny światowej przebywał w Gorzeniu. Jego sytuacja rodzinna i materialne uległa wielkim komplikacjom. W dodatku poważnie zachorował, przez co musiał udać się na leczenie do Sosnowca. Tam zmarł 24 lutego 1941 roku.

Jako poeta debiutował w 1908 roku za sprawą tomu Tenteny wydanym wspólnie z Wacławem Orłowskim i Władysławem Toporem. W latach 1918-1922 nawiązał bliską współpracę z poznańskim pismem „Zdrój”, na łamach którego publikował swoje utwory. „Zdrój” umożliwił mu również wydanie kolejnych zbiorów wierszy: Odejście Ralfa Moora oraz U dni, którego nie znam, stoję bram.

Gdy pracował w Ministerstwie Kultury i Sztuki związał się z Różą Czekańską-Heymanową i Janem Nepomucenem Millerem, z którymi wydał pięć numerów „Ponowy” oraz „Czartaka”. W skład ugrupowania poetyckiego „Czartak” wchodzili poza nimi: Janina Brzostowska, Edward Kozikowski, Tadeusz Santroch, Zofia Kossak-Szczucka, Jan Wiktor, Wiktor Hanys i Józef Birkenmajer. Przez niemal pięćdziesiąt lat swojej kariery literackiej wydał ponad czterdzieści tomów poezji (między innymi: Nad rzeką, Dziewanny, Niam-niam. Antologia poezji murzyńskiej, Wielka Nowina w Beskidzie, Dom jałowcowy, Głośniki płonące, Podsłuchy, Pieśń o Śląsku), sześć powieści (między innymi: Gawęda poety z typografem, Uśmiech, Motory), a także osiem dramatów scenicznych (między innymi: Noc świętego Jana Ewangelisty, Głaz graniczny, Pokój dziecinny, Domek z kart).


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Sanatorium pod klepsydrą streszczenie
2  Kalendarium dwudziestolecia miedzywojennego w Polsce
3  AbstrakcjonizmKomentarze: Emil Zegadłowicz - życie i twórczość

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: