Kalendarium kina dwudziestolecia międzywojennego - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
1936
Do kina wchodzi kostiumowy melodramat Dama Kameliowa, adaptacja powieści Aleksandra Dumasa ojca w reżyserii George’a Cukora, któremu odebrano nakręcenie Przeminęło z wiatrem z powodu kłótni z producentem Davidem O. Selznickiem. W rolę Marguerity (prywatnie swoją ulubioną ze wszystkich w karierze, co widać w jej naturalnym sposobie „grania”) wciela się gwiazda MGM Greta Garbo. Zagrała w 27 filmach, by w 1941 roku, mając zaledwie 37 lat porzucić kino i przenieść się do Nowego Jorku.

Charlie Chaplin reżyseruje i gra w swoim ostatnim niemym filmie (nakręconym prawie dziesięć lat po wprowadzeniu dźwięku), satyrycznym obrazie Dzisiejsze czasy, w którym słychać słynną piosenkę Titina.

Jestem niewinny
- pierwszy amerykański film niemieckiego reżysera Fritza Langa. To dramatyczna historia podejmująca problematykę linczu. W rolę Joe Wilsona, napisaną na podstawie historii Thomasa Harold Thurmonda i Johna Maurice, którzy zostali zlinczowani przez mieszkańców San Jose za uprowadzenie syna właściciela jednego ze sklepów, wcielił się Spencer Tracy.

1937
Ważne wydarzenie w historii kinematografii. Do kina wchodzi pierwszy pełnometrażowy film animowany oparty jest na bajce braci Grimm - Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków wyprodukowany przez wytwórnię Walta Disneya. 23 lutego 1939 niezwykły obraz wyróżniono specjalnym Oscarem - jednym dużym i siedmioma małymi. Prezesowi wytwórni wręczyła go dziewięcioletnia wówczas Shirley Temple. W uzasadnieniu werdyktu czytamy:
Dla Walta Disneya za Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków, pionierskie osiągnięcie na polu animacji filmowej, które oczarowało miliony.


Jean Renoir, syn wielkiego malarza Augusta, kręci Towarzyszy broni – francuski dramat wojenny o losach lotników, jeńców francuskich w niemieckim obozie podczas I wojny światowej z Jeanem Gabinem w roli kapitana de Boieldieu. Tytuł ze względu na treści, które nie spodobały się nazistom, został zakazany między innymi w Jugosławii.

Ważny moment w historii polskiego kina. Powstaje Dybuk - polski dramat w całości nakręcony w języku jidysz o miłości ubogiego Choena i pochodzącej z zamożnej rodziny Lei w reżyserii płodnego i ważnego twórcy okresu międzywojnia Michała Waszyńskiego. W latach 1929-1939 zrealizował 41 produkcji.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 - 


  Dowiedz się więcej
1  Juliusz Kaden-Bandrowski - życie i twórczość
2  Pylaszkiewicz (Syfon) - charakterystyka
3  Rosja - literatura międzywojniaKomentarze
artykuł / utwór: Kalendarium kina dwudziestolecia międzywojennego    Tagi: