Kalendarium kina dwudziestolecia międzywojennego - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
1938
Rozpoczyna się casting mega produkcji lat 30. – musicalu przygodowego Czarnokiężnik z krainy Oz. O tytułową rolę Czarnoksiężnika ubiegali się między innymi W.C. Fields i Ed Wynn. Do roli Emily Gale były brane pod uwagę Sarah Padden i May Robson. W Dobrą Wróżkę chciały się przemienić Fanny Brice i Beatrice Lillie, a w Cynowego Drwala - Buddy Ebsen. Marzeniem Shirley Temple była rola Doroty Gale, a Freda Stone’a – Stracha na Wróble.

Ostatecznie zatrudniono: Judy Garland (Doroty Gale), Franka Morgana (Czarnoksiężnik z Oz), Ray’a Bolgera (Strach na Wróble), Jacka Haley’a (Cynowy Drwal), Berta Lahra (Tchórzliwy Lew), Billie Burke (Dobra Wróżka z Północy) oraz Margaret Hamilton (Zła Czarownica z Zachodu).

Kostiumowy melodramat psychologiczny Jezebel, nazywany czarno-białą wersją Przeminęło z wiatrem (wówczas na etapie produkcji) rozgrywający się na amerykańskim Południu w reżyserii Wiliama Wylera z Bette Davis (Oskar za najlepszą rolę kobiecą) i Henrym Fondą.

Do kin wchodzi historyczny dramat wojenny Aleksander Newski na podstawie biografii Aleksandra Newskiego. Dzieło Siergieja Eisensteina i Dmitra Vasilyeva z Nikołajem Czerkasowem w roli głównej spodobało się nawet Stalinowi, który przyznał mu specjalną nagrodę „Order Lenina”. W filmie wykorzystano montaż polifoniczny.

1939
Premiera mega hitu kasowego międzywojennego kina – historii romantycznej miłości Przeminęło z wiatrem, rozgrywającej się w scenerii amerykańskiego Południa reżyserii Victora Fleminga (na podstawie nagrodzonej Pulitzerem powieści po tym samym tytułem Margaret Mitchell). W roli kapryśnej Scarlett (dokładnie: Katie Scarlett O'Hara Hamilton Kennedy Butler) wystąpiła niezrównana Vivien Leigh, a w Rhetta Butlera wcielił się nonszalancki Clarke Gable. Arcydzieło otrzymało aż 13 niminacji do nagrody Akademii Filmowej. Uhonorowano je aż 8 Oscarami (najlepszy film, najlepsza aktorka, najlepsza aktorka w roli drugoplanowej, reżyseria, scenariusz, scenografia, zdjęcia oraz nagroda specjalna dla Williama Camerona Menziesa za szczegółowe odwzorowanie epoki).

Przeminęło z wiatrem (…) odniosło sukces już w chwili premiery. Co do obsady Clarka Gable’a w roli Retta nie było wątpliwości. O rolę Scarlett ubiegały się największe aktorki Hollywood. Odpadły m. in. Katharine Hepburn i Betce Davis, najbliższa sukcesu była Paulette Goddard, kiedy ogłoszono że wybór padł na Angielkę Vivien Leigh – J. Naughton, Kino, Warszawa 1999, s. 43.


Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 - 


  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka Józia
2  Koncepcja Szymona Gajowca
3  Charakterystyka Zenona ZiembiewiczaKomentarze
artykuł / utwór: Kalendarium kina dwudziestolecia międzywojennego    Tagi: